FORUM DYSKUSYJNE PORTALU  "WŁADZA RAD"

Forum dyskusyjne czytelników i sympatyków portalu "Władza Rad"


#1 2010-09-02 23:28:40

Gregor

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-27
Posty: 9
Punktów :   

Rewolucyjne biblioteki

Tekst z archiwum LBC, dla grup zorganizowanych antykapitalistów jak najbardziej aktualny. Mogę z własnego doświadczenia powiedzieć że coś podobnego działało dość sprawnie, nie zawsze stać kogoś na zakup kilku książek w miesiącu, jeżeli znamy kilka osób o podobnych poglądach to po prostu wypożyczamy od siebie interesujące nas pozycje, informując jednocześnie o swoich zakupach lub planach kupna tak by w spisie nie pojawiało się kilka tych samych pozycji.

Oto zbiór praktycznych rad, z których mogą swobodnie korzystać wszyscy szeroko rozumiani przeciwnicy kapitalizmu ale nikt nie musi z tych rad korzystać.



Jak zdobywać książki?



Zaletą 45 lat istnienia PRL było masowe wydawanie różnych marksistowskich książek. Masowo wydawana wtedy książki Marksa, Engelsa i Lenina. Oprócz tego wydawano wielu innych myślicieli, których niektóre prace też mogą się przydać. Należy do nich na przykład młody Stalin. Masowo wydawano też różne publikacje naukowe pisane z pozycji marksistowskich. Po upadku PRL zaczęto te książki wyrzucać na śmietnik i do dziś są one systematycznie niszczone. Ważnym więc zadaniem jest uchronić je przed zniszczeniem i ocalić od zapomnienia.

Najłatwiej książki te można zdobyć na trzy sposoby:

1. Biblioteki w małych miasteczkach, mają bardzo nie wielkie fundusze i mają nie wielu czytelników. Z moich obserwacji wynika, że z braku pieniędzy na zakup nowych książek na pułkach nadal zalegają książki marksistowskie. Nikt ich nie czyta i nikt o nie nie dba. Leżą tak, aż się zniszczą lub wylądują na śmietniku, gdyż biblioteki te są zamykane. To samo dotyczy małych szkolnych bibliotek. Jest kilka metod załatwienia książek z takiej biblioteki. Można więc je kupić za nie wielką cenę płacąc mniej więcej 1zł za książkę lub wymienić zgodnie z zasadą, że „sztuka jest sztuka”. W zamian za dzieła Lenina czy inne marksistowskie pozycje można przynieść bajki dla dzieci i inne książki, które są komunistom nie potrzebne.

2. Takie książki często też zalegają u dawnych działaczy PZPR, a dziś poczciwych staruszków. Można więc rozejrzeć się po sąsiadach i bardzo tanio kupić te książki lub nawet dostać za darmo.

3. Książki można też kupować na ulicy, bazarach (stadion X lecia, Koło, Wolumen itd.) i w antykwariatach. Kupcy dzielą się na dwa rodzaje:

-pijaczków, którzy handlują wszystkim

-zawodowych handlarzy.

Zazwyczaj książki kupowane u pijaczków są tańsze, ale jakość ich jest gorsza. Za każdym razem należy wypytać kupca, czy nie ma tych książek więcej a jeśli tak – to należy wziąć od niego telefon.

Zanim zaczniemy się bawić w organizowanie biblioteki należy skompletować sprawny zespół, bo bez tego cała robota nie ma sensu. W zależności od możliwości lokalowych biblioteka może mieć charakter zamknięty lub otwarty. Jeśli zespół nie dysponuje własnym lokalem a wszystkie książki składuje się w mieszkaniu prywatnym to sugerujemy działalność zamkniętą.

Katalog biblioteki jest dostępny w Internecie (na LBC damy link do strony) i wystarczy, że raz na tydzień o regularnej porze gdzieś niedaleko „biblioteki” przez godzinę będzie dyżur i każdy kto będzie chciał będzie przychodził by oddać już wypożyczone książki i wypożyczyć nowe. Gdy już wszyscy chętni złożą swoje zamówienia to wtedy jeden z dyżurantów biegnie i po 10 minutach wraca z książkami i dyżur można uznać za skończony.

Do prowadzenia biblioteki „zamkniętej” wystarczy jeden pokój w prywatnym mieszkaniu gdzie z pewnością wszystkie książki się zmieszczą. Pokój powinien być utrzymywany w porządku itd.

Zespół, który chce otworzyć rewolucyjną bibliotekę pod patronatem LBC powinien mieć:

1. Miejsce, w którym może składować wszystkie książki. Musi to być miejsce bezpieczne w którym można przechowywać książki. Nie może to być wilgotna piwnica, gdzie każdy może wejść a książki się niszczą.

2. Samochód, którym można te książki przewozić. Książki są ciężkie i przenoszenie ich w kiepskich warunkach grozi zniszczeniem książek. Jeśli jednak ktoś potrafi obejść się bez samochodu to życzymy powodzenia.

3. Dostęp do komputera z Internetem. Można to oczywiście pominąć robiąc wszystko w internetowej kafejce.



Jak wygląda praca zespołu?



Osoby biorące się za tworzenie rewolucyjnej biblioteki muszą to być jednostki odpowiedzialne, bez nałogów, które cierpliwie i systematycznie mogą podołać obowiązkom. Początki mogą być trudne, ale potem powinno być już z górki. Osoby te muszą sobie całkowicie ufać. Niestety by zgromadzić książki trzeba wydać trochę pieniędzy. Każdy członek zespołu powinien na starcie mieć minimum kilkaset złotych. Dopóki tych pieniędzy nie zdobędziecie to nie ma po co zaczynać. Jeśli ktoś nie dysponuje gotówką powinien zatrudnić się na miesiąc byle by tą kasę zdobyć. By prowadzić bibliotekę wystarczą dwie –trzy osoby. Oczywiście im większe będzie grono chętnych tym lepiej dla sprawy – jednak każda kolejna osoba musi spełniać te same warunki co pozostali. Wystarczy jedna nie odpowiedzialna jednostka i wszystko może się popsuć.

Gdy już się zgromadzi fundusze, załatwi lokal na książki to teraz trzeba te książki zdobyć. Każdą książkę należy skatalogować a następnie wysłać katalog LBC. Należy wysyłać listę wszystkich antykapitalistycznych książek jakie posiadacie, z zaznaczeniem, która się dubluje. Wtedy będziecie mogli wymienić się z inną biblioteką.

Gdy już skompletujecie kilkaset książek, gdy już je skatalogujecie to możecie bibliotekę otworzyć. Lepiej unikać niepotrzebnego rozgłosu i o bibliotece informować zaufanych znajomych. Reszta chętnych zgłosi się za pośrednictwem Internetu.

Raczej nigdy nie będzie masowych czytelników i nie to jest celem biblioteki. Następnym etapem działalności jest skanowanie wszystkich tekstów. Celem jest wrzucenie wszystkich tekstów do Internetu i biblioteka jest tylko środkiem na jego drodze.

Gdy już biblioteka zacznie działać możecie się zwrócić do LBC, a pomożemy wam w dalszym zdobywaniu literatury. Możemy więc pomóc w zdobyciu publikacji organizacji radykalnie lewicowych w Polsce, prasy związkowej, anglojęzycznych publikacji trockistowskich itd. Wystarczy więc, że skontaktujecie się z nami – a my przyjedziemy na miejsce i jeśli wszystko będzie OK. to wam pomożemy.

Zwracamy się przede wszystkim do ludzi solidnych i cierpliwych, którzy potrafią docenić wartość rewolucyjnej teorii. Robota, którą proponujemy jest żmudna ciężka i raczej nie przyniesie wielkiej sławy. Jeśli ktoś woli szybki sukces to zapraszamy do Nowej Lewicy, gdzie wystarczy wskoczyć na budkę telefoniczną i w blasku reflektorów ogłosić się wodzem rewolucji. Zdajemy sobie sprawę, że pomysł nasz jest bardzo dobry i zapewne też sekty trockistowskie będą tworzyć swoje biblioteki, które jednak odpowiednio ocenzurują. Nawet jeśli nie chcecie współpracować z LBC – to my i tak inicjatywę popieramy wychodząc z założenia, że im więcej zostanie ocalonej literatury marksistowskiej tym lepiej.

Na ten temat jeszcze się wielokrotnie na łamach LBC będziemy wypowiadać. Stworzenie sieci rewolucyjnych bibliotek w Polsce będzie procesem trwającym miesiącami.

Offline

 

#2 2010-09-02 23:47:36

Gregor

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-27
Posty: 9
Punktów :   

Re: Rewolucyjne biblioteki

Dokładnie, czytanie z papieru to można powiedzieć całkiem inne czytanie. Osobiście nigdy nie udało mi się przeczytać żadnej książki na komputerze, po prostu nie mogę się skupić, jak i oczy po pewnym czasie wręcz bolą.
Odnośnie posiadania książek klasyków, nie masz się czego obawiać. W domu możesz mieć nawet sztandar ze swastyką lub popiersie Stalina;), zakazane jest dopiero publiczne głoszenie haseł komunistycznych, lub jeżeli trzymać się litery prawa to odwoływanie się do totalitarnych metod i praktyk.

Offline

 

#3 2010-09-03 02:20:08

tres

Administrator

Zarejestrowany: 2010-08-26
Posty: 64
Punktów :   

Re: Rewolucyjne biblioteki

Art. 256 Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

§ 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.


Dyskusja na temat sensowności paragrafu 2 i 3 i możliwości ich zastosowania w praktyce

http://1917.net.pl/?q=node/2198

Offline

 

#4 2010-09-04 16:13:11

dos

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-09-01
Posty: 6
Punktów :   

Re: Rewolucyjne biblioteki

Tutaj o kwestie prawne bym się nie obawiał. Jak ktoś się zainteresuje to zawsze zgodnie z prawdą mówimy że jesteśmy studentami historii i mamy teraz historię komunizmu i PRL i profesor kazał nam czytać teksty źródłowe tudzież równie zgodnie z prawdą mówimy że jesteśmy small buissnesmanami i że takie książki dobrze schodzą na allegro.

45 lat PRL wyprodukowało tyle książek (nie samych dzieł klasyków) które z którejś strony są skażone "komunizmem" że ścigając to mogło by pierdnąć więcej niż pół Polski. Więc w tym przypadku myślę że jest czysto.

Co do samych bibliotek czasem książkę jakąś komuś pożyczę, czasem też od kogoś pożyczę. Ale żeby w środowisku marksistowskim zoorganizować coś w stylu biblioteki to nie widzę potencjału. Chętni mogą korzystać z biblioteki Lewicowej Alternatywy w Warszawie choć LA to anarchocośtam to mają w tej bibliotece dużo o marksizmie, trockizmie, ruchu robotniczym.

Offline

 

#5 2010-09-06 23:53:39

dnk

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-29
Posty: 2
Punktów :   

Re: Rewolucyjne biblioteki

Całkiem niedawno w rodzimej miejskiej bibliotece (miasto ok. 50 tys) złożyłem propozycję wymiany 'sztuka za sztukę' 4 tomów dzieł wybranych Lenina - niestety nie zgodzili się. Dobrze przynajmniej, że mi wypożyczyli

Najważniejszą jednak wg. mnie sprawą jest digitalizacja dzieł wszystkich Marksa, Engelsa, Lenina. Musimy się podjąć tego wyzwania, nikt za nas tego nie zrobi. Książki niedługo poniszczeją i nie będą dostępne nawet w uniwersyteckich bibliotekach. Jeśli ktoś z Was ma dokładny i przede wszystkim szybki skaner, no i trochę wolnego czasu - niech skanuje i podsyła mi materiał, ja w ramach swojego wolnego czasu będę obrabiał go w programie OCR( 80 % pracy nad książką). Oczywiście im więcej chętnych do skanowania i obrabiania - tym szybciej i  lepiej.

Ostatnio edytowany przez dnk (2010-09-06 23:56:22)

Offline

 

#6 2010-09-07 01:36:33

tres

Administrator

Zarejestrowany: 2010-08-26
Posty: 64
Punktów :   

Re: Rewolucyjne biblioteki

Ok. Będziesz mógł liczyć w takim razie na sporo literatury do przerobienia na tekst. (Jak tylko znajdę chwilę czasu żeby co nieco zeskanować)

Mimo że istnieje niby to archiwum marxists.org, to jeśli chodzi o Lenina to wielu jego ważnych dzieł nie ma na marxists.org.
Przedwczoraj jako pierwsi wrzuciliśmy na stronę WR pełen tekst broszury "Rewolucja proletariacka a renegat Kautsky", wcześniej wrzucaliśmy m.in. "Pozdrowienie robotnikom węgierskim", "III Międzynarodówka i jej zadanie w dziejach" a także fragment "Co robić?" dotyczący planu ogólnorosyjskiego pisma politycznego. Na umieszczenie czekają jeszcze takie pozycje jak "Marksizm a rewizjonizm", "Kto to są przyjaciele ludu i jak walczą przeciwko socjaldemokratom", "Krok naprzód dwa kroki wstecz" i wiele wiele innych zwłaszcza jeśli nie ograniczymy się do dzieł wybranych. Dzieł wszystkich Lenina jest chyba 50 tomów. Marksa i Engelsa jest całkiem sporo na marxists.org po polsku, ale występują wyraźne braki w tym temacie http://www.marxists.org/xlang/marx.htm, lecz jeśli chodzi o Lenina to braki są większe skoro nie ma ani "Co robić?" ani "Renegata Kautsky'ego". Jeśli chodzi o Trockiego to jedno z najważniejszych dzieł - "Rewolucja permanentna" czeka jeszcze na swojego polskiego tłumacza.

Oczywiście nie samymi klasykami człowiek żyje i w identyczny sposób powinno się upowszechniać książki historyczne itp.

Dla każdego posiadającego czas chęci i możliwości znajdzie się coś do roboty. WR funkcjonuje obecnie z absolutnie minimalnym składem personalnym

Kolejnym zadaniem mogłoby być  tłumaczenie ciekawych  artykułów, broszur ukazujących się w językach obcych, ze stron zagranicznych organizacji komunistycznych np. http://www.marxists.org/xlang/marx.htm czy http://www.cpgb.org.uk/ (Oczywiście linków pod którymi jest coś ciekawego jest dużo dużo więcej)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.resteam.pun.pl www.rapforlife.pun.pl www.wwefight.pun.pl www.historianaruto.pun.pl www.stronagildii.pun.pl